R.E.M.D. Články

Proč je právě teď nejlepší čas na koupi bytu?

Odpoveď je stručná – hladké financovanie. V roku 2020 bude totiž získanie úveru či hypotéky o niečo náročnejšie. Národná banka Slovenska ohlásila výrazné sprísnenie vydávania hypotekárnych úverov.

Cieľom je zabrániť tomu, aby si ľudia brali príliš vysoké úvery vzhľadom na ich príjmy, čo by v prípade zhoršenia ekonomického vývoja mohlo ohroziť stabilitu celého finančného sektora.

Čo sa zmení pri hypotékach od 1.1.2020?

Výška splátky úveru bude môcť dosiahnuť maximálne 60% čistého príjmu žiadateľa, a to už po odrátaní životného minima. Aktuálne je hranica stanovená na 80%. Uvedená regulácia platí nielen na hypotekárne, ale aj na spotrebné úvery. Toto opatrenie bude zavádzané postupne. Od 1.1.2020 bude môcť ešte 15% novo-poskytnutých úverov presiahnuť hranicu 60%, maximálne však do výšky 80%. Od 1.4.2020 už bude môcť byť na výnimku poskytnutých len 5% úverov s maximálnou výškou splátok 70% čistého príjmu po odpočítaní životného minima. Táto výnimka sa však vzťahuje len na žiadateľov do 35 rokov.

Koho sa zmeny dotknú najviac?

Podľa Národnej banky by malo ísť asi o ¼ žiadateľov. Najvýraznejšie zmeny pocítia tí, ktorí plánujú financovať nehnuteľnosť hypotékou a zároveň spotrebným úverom. Nové zmeny neznamenajú, že títo klienti hypotéku alebo úver nedostanú vôbec, môže sa však stať, že im bude schválená nižšia suma úveru.

Ako to bude vyzerať v praxi?

  •  Čistý príjem žiadateľa: 1 000 eur
  • Životné minimum: 210,20 eur
  • Príjem po odpočítaní životného minima: 789,8 eur (1 000 eur – 210,20 eur)
  • Povinná rezerva z príjmu: 315,92 eur (40 % z 789,8 eur )
  • Maximálna výška splátky: 473,88 eur (789,8 eur – 315,92 eur)
  • Výsledok: Žiadateľ s čistým príjmom vo výške 1 000 eur bude môcť dostať úver s maximálnou splátkou 473,88 eur. Aj táto splátka je však ešte nadhodnotená, keďže ide o teoretickú splátku úveru s úrokovou sadzbou o 2 % vyššou ako je reálna sadzba na danom úvere. Ide o ďalšiu metodiku pri výpočtoch, ktorú sú banky povinné dodržiavať.

Ako reagovať na zmeny v hypotékach od roku 2020?

Ak už teraz viete, že nové podmienky od budúceho roka nebudete spĺňať a plánujete kúpu nehnuteľnosti, skúste požiadať o hypotéku do konca marca 2020, kým ešte bude existovať možnosť výnimky.

Další články

Vdechujeme nemovitostem nový život

Číst článek

Ceny bydlení jsou na Slovensku nejvyšší v historii

Číst článek

V Bratislavě je nejméně volných bytů. Jak ovlivní realitní trh koronavirus?

Číst článek
obálkatelefonní sluchátkošipka dolůmenu-kruhkřížový kruh linkedin Facebook pinterest Youtube rss cvrlikání instagram facebook-prázdný rss-blank linkedin-blank pinterest Youtube cvrlikání instagram