R.E.M.D. Články

Ceny bydlení jsou na Slovensku nejvyšší v historii

Národná banka Slovenska vydala najnovšie čísla za prvý kvartál roka 2020 a opäť padajú rekordy. Priemerná cena nehnuteľnosti vychádza na Slovensku na 1 671 eur za štvorcový meter.

Oproti prvému kvartálu minulého roka je to o 132 eur viac, čo je medziročný nárast na úrovni 8,6%. Analytici z NBS poukázali na to, že ide o jeden z najvyšších medziročných rastov. Ceny výraznejšie rástli pri všetkých typoch bytov. Ceny zároveň rástli vo všetkých krajoch s výnimkou Prešovského kraja. Tam zaznamenali medzikvartálny pokles na úrovni 3,3%. Naopak, pri porovnaní posledných kvartálov, rástli ceny najviac v Banskobystrickom (12,1%), Žilinskom (7,1%) a Košickom (5,5%) kraji. Najvyššie ceny má naďalej Bratislavský kraj, kde sa byty predávajú v priemere za 2 231 eur za štvorcový meter. Ešte výraznejšie zdražovanie môžeme pozorovať pri medziročnom porovnaní. Za rok vzrástli ceny v Banskobystrickom kraji o 14,2%, v Trenčianskom o 14,5% a Žilinskom dokonca o 16,5%.

Zhoršená dostupnosť bývania

Logicky došlo k zhoršenej dostupnosti bývania vo všetkých krajoch s výnimkou Prešovského. „Keďže bol Prešovský kraj jediným krajom so záporným medzikvartálnym rastom a zároveň dosahuje v posledných štvrťrokoch relatívne vyššie rasty miezd, pozorovaný vývoj bol očakávaný,“ vysvetľujú analytici NBS. Tí pravidelne vyhodnocujú aj riziko vzniku realitnej bubliny. Aktuálne sa ceny nachádzajú v pásme vzostupu. Čísla naznačujú, že ceny sú v súlade s ekonomickým vývojom. Analytici však upozorňujú na možné riziká spojené s epidémiou koronavírusu. Štatistiky zachytili len prvé dva týždne krízy spojenej s pandémiou. Analytici poukazujú na to, že ak by súčasná pandémia nemala významný vplyv na ceny nehnuteľností a zároveň výrazne zasiahla základné ukazovatele hospodárskeho vývoja, vytvorila by prostredie pre nárast hodnôt signalizujúcich vznik realitnej bubliny.

Ďalšie články

Vdechujeme nemovitostem nový život

Číst článek

V Bratislavě je nejméně volných bytů. Jak ovlivní realitní trh koronavirus?

Číst článek

Proč je právě teď nejlepší čas na koupi bytu?

Číst článek
obálkatelefonní sluchátkošipka dolůmenu-kruhkřížový kruh linkedin Facebook pinterest Youtube rss cvrlikání instagram facebook-prázdný rss-blank linkedin-blank pinterest Youtube cvrlikání instagram