R.E.M.D. Artikel

Es gibt die wenigsten freien Wohnungen in Bratislava. Wie sich das Coronavirus auf den Immobilienmarkt auswirkt?

Na bratislavskom realitnom trhu je najmenej voľných bytov v novostavbách v novodobej histórií. Ak by neprišla pandémia koronavírusu, pokračovalo by zdražovanie nového bývania v dôsledku jeho nedostatku. Vyplýva to z poslednej analýzy poradenskej spoločnosti Bencont Investment.

Ku koncu marca 2020 evidovali analytici v ponuke 1 704 bytov v 84 bratislavských realitných projektoch. Pre porovnanie, koncom roka 2019 ich bolo 2 047. „Viac, ako 30% prepad počtu aktívnych projektov za posledné dva roky je odzrkadlením povoľovacích procesov, ktoré v Bratislave zastavujú veľkú časť novej bytovej výstavby,“ vysvetľujú analytici z Bencont Investment. Nedostatok bytov sa prejavil aj v cenách. Jednotková cena ponúkaných nehnuteľností za meter štvorcový stúpla medziročne o 15% na sumu 3 476 Eur. Pod takýto výrazný nárast sa podpísal výpredaj cenovo dostupných projektov (Ovocné sady, Bory bývanie, Slnečnice, GalvaniHome), ale aj nárast cien v strednom segmente.

Najviac bytov sa predalo v okrese Bratislava II.

Počas prvých troch mesiacov roka 2020 sa predalo celkovo 607 bytov. Takmer polovica z nich patrila do okresu Bratislava II. (Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Ružinov). Najviac predaných bytov pochádzalo z projektov Ovocné sady, Galvaniho dvory, Jégeho alej a Nuppu.

Dopyt prevyšuje ponuku

Analytici zároveň urobili model, ktorý odhadoval, ako dlho by vydržala aktuálna ponuka bytov. Kým v rokoch 2013 2014 by vystačila na 12 20 Monate, v roku 2015 začal dopyt po bytoch rásť rýchlejším tempom a ponuka prepadla pod kritickú hranicu 12 Monate. Ak ponuka klesne pod túto hranicu, znamená to, že dopyt prevyšuje ponuku a ceny stúpajú. To sa dialo v rokoch 2015 2018. Situácia nabrala dramatický spád v roku 2019, kedy sa rozdiel medzi dopytom a ponukou začal výrazne zväčšovať. Mesačná zásoba sa nachádzala medzi 6 9 mesiacmi a cenový rast sa zvýšil na 10 15% medziročne. Pokiaľ by neprišla pandémia koronavírusu a s ňou kríza, ceny by rástli ďalej. S poslednou krízou ju však analytici neporovnávajú. Poukazujú na to, že pred desiatimi rokmi sa masívne stavalo a ceny nehnuteľností boli neúmerne nafúknuté.

Väčšina bytov sa predáva „z papiera“

Podľa analýzy, 90% bytov sa predáva „z papiera,“ pričom ich dokončenie je plánované o 2 – 3 roky. „Developeri dnes nepotrebujú vypredávať svoju zásobu a skôr počkajú s nezmenenými cenníkmi, kým sa situácia neupokojí,“ hovoria analytici a dodávajú, že ceny bytov sú dnes len o 10% vyššie ako v roku 2008, pričom priemerná mzda vzrástla o viac ako 35%.

Realitný trh bude zrejme fungovať bez väčších zmien

Ďalší vývoj bude závisieť od hospodárskeho vývoja a od toho, ako sa Slovensku podarí vrátiť do pôvodného stavu. „Predaj nehnuteľností sa momentálne výrazne spomalil. Dôvodom však nie je prepad kúpnej sily, ale pozastavenie ekonomického života a strach z neznáma. Ak sa v nasledujúcich mesiacoch podarí ekonomiku opäť naštartovať, strach kupujúcich pominie a realitný trh bude naďalej fungovať bez väčších zmien. Pokiaľ dôjde k poklesu cien, s veľkou pravdepodobnosťou bude len mierny a krátkodobý pokles viazaný na sekundárny trh a staršie byty,“ predpokladá Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investment.

Weitere Artikel

Wir hauchen Immobilien neues Leben ein

Weiterlesen

Die Immobilienpreise sind die höchsten in der Geschichte der Slowakei

Weiterlesen

Warum jetzt der beste Zeitpunkt ist, um eine Wohnung zu kaufen?

Weiterlesen
UmschlagTelefonhörerChevron-DownMenü-KreisKreuzkreis verlinktin Facebook pinterest Youtube rss twittern Instagram facebook-leer rss-leer Linkedin-Blank pinterest Youtube twittern Instagram